Přeskočit na hlavní stránku
0

Vyvážené trávení

Vyvážené trávení

V posledních letech vědci věnovali stále více pozornosti lidskému mikrobiomu. Lidský mikrobiom je zastoupen všemi mikroorganismy, které obývají naše tělo a nacházejí se ve střevech, na kůži, v ústní dutině a v urogenitálním traktu. Funkce mikrobiomu je pro normální fungování lidského těla tak důležitá, že se na něj dnes díváme jako na jeden z lidských orgánů.

Pravděpodobně největší vliv na naši pohodu a zdraví má střevní mikrobiom. To dokonce ovlivňuje fungování mozku, imunitního systému a naši hormonální rovnováhu. Stále více se provádí výzkum týkající se spojení mezi mozkem a gastrointestinálním traktem. Tato takzvaná mozková intestinální osa je spojena s vývojem různých duševních poruch a dalších onemocnění, jako je deprese, syndrom dráždivého tračníku, různé formy úzkosti a stresu a dokonce i Alzheimerova choroba.

Střevní mikrobiom je do značné míry závislý na jídle, které jíme, ale může být také částečně ovlivněno užíváním probiotik a prebiotik. V následujícím textu se chceme dotknout některých živin, které jsou zvláště důležité pro zdravý trávicí trakt.

Kolagen

Funkcí kolagenu v našem těle je poskytnout tkáni specifickou strukturu, která zahrnuje také specifickou strukturu tkáně v zažívacím traktu. Náš zažívací trakt je v průměru asi 9 metrů dlouhý. Jedná se tedy o 9 metrů tkáně, která neustále potřebuje přísun kolagenu. Aminokyseliny, které jsou přijímány požitím hydrolyzovaného kolagenu, se také používají mimo jiné k regeneraci střevní stěny, což může mít pozitivní vliv na příznaky syndromu propustného střeva (zdroj 1). Problém příliš propustného střeva spočívá v tom, že různé toxiny nebo dokonce bakterie procházejí z gastrointestinálního traktu do krve.

Kolagen je také dobrým zdrojem glycinu, aminokyseliny, která má prokázaný protizánětlivý účinek (zdroj 2). Zánět je příčinou mnoha dalších onemocnění, proto jsou protizánětlivé látky nesmírně důležité.


Zdroje

  1. Bischoff SCBarbara GBuurman WOckhuizen TSchulzke JDSerino MTilg HWatson AWells JM. Intestinal permeability--a new target for disease prevention and therapy. BMC Gastroenterol. 2014 Nov 18;14:189. doi: 10.1186/s12876-014-0189-7.
  2. Zhong ZWheeler MDLi XFroh MSchemmer PYin MBunzendaul HBradford BLemasters JJ. L-Glycine: a novel antiinflammatory, immunomodulatory, and cytoprotective agent. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2003 Mar;6(2):229-40.
Používáme soubory cookies, abychom přizpůsobily web vašim potřebám.
Soubory cookies nenaruší vaše soukromí. Více ...