Přeskočit na hlavní stránku
0

Zdravé nehty

Zdravé nehty

Nehet je výrůstek na prstech rukou a nohou. Nehty pokrývají konce prstů u většiny primátů. Nehty se vyvinuly také z drápů jiných zvířat. Nehty jsou z tvrdého ochranného proteinu zvaného alfa-keratin, který se nachází v kopytech, vlasech, drápech a rozích obratlovců (Wang, Bin 2016). Úkolem nehtu je chránit polštářky na horní straně prstů.

V nehtu se buňky neustále dělí a nově vytvořené buňky produkují protein keratin a plní ním cytoplazmu. Buňky, které jsou nasyceny keratinem, pak odumírají. Horní bělavá vrstva nehtu je tedy vytvořena z odumřelých buněk. Nehty jsou nejcitlivější na růstovou část a v případě poškození kořene nehtu může nehet zemřít, odpadnout nebo změnit svůj tvar růstu.

Rostoucí část nehtu je pod kůží na proximálním konci nehtu pod kutikulou a je to také jediná živá část nehtu. U savců souvisí rychlost růstu nehtů s délkou terminálních falangů (většina vnějších kostí prstů). U lidí tedy nehet ukazováčku roste rychleji než nehet na malíčku. Nehty na rukou rostou až čtyřikrát rychleji než nehty na nohou. (Cartmill, Matt in drugi, 2007).

Nehty na rukou rostou u lidí průměrným tempem cca 3,5 mm za měsíc a nehty na nohou rostou zhruba poloviční rychlostí než nehty na rukou (v průměru asi 1,6 mm za měsíc). (Yaemsiri, S. In drugi, 2010).

Skutečná rychlost růstu závisí na věku, pohlaví, ročním období, fyzické aktivitě, stravě a dědičných faktorech. (Hunter, J. A. A. in drugi, 2002)

Nejdelší ženské nehty, o nichž je známo, že existují, měřily celkem 601,9 cm, v průměru 60,19 cm každý nehet zvlášť. (Glenday, Craig, 2013)

Jako zajímavost: Existuje obecná víra, že nehty po smrti stále rostou; to není pravda, pokožka se po smrti dehydratuje a napíná, proto se zdá, že nehty (a vlasy) stále rostou. (Vreeman, R. C; Carroll, A. E, 2007)

Věděli jste, že určité změny nehtů mohou naznačovat potenciální zdravotní problémy, jako je cukrovka, onemocnění plic nebo srdce?

Jak se starat o zdraví nehtů skrz jídlo?

  1. Jezte vyváženou stravu, která obsahuje dostatek zdravých zdrojů bílkovin (např. syrovátkové bílkoviny, vejce a maso, které je důležitým zdrojem zinku).
  2. Jezte hodně zelené zeleniny a bobulí, které obsahují antioxidanty, vitamíny a minerály, které jsou důležité pro zdraví nehtů.
  3. Jedním z nejdůležitějších vitamínů, které pomáhají udržovat silné nehty (a vlasy), je vitamin B7 nebo biotin. Tělo ho mimo jiné potřebuje k metabolizaci tuků, sacharidů a aminokyselin. Biotin hraje roli při tvorbě keratinu, který je nedílnou součástí nehtů. Kde se nachází biotin? Ve vaječném žloutku a živočišných omega-3 mastných kyselinách.
  4. U tvrdých nehtů je důležité udržovat omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v poměru 1:1. Tento poměr je pro průměrného obyvatele 1:20 a křehké a měkké nehty jsou často známkou tohoto narušeného vztahu. Abyste to napravili, jezte méně rostlinných olejů a více omega-3 tuků živočišného původu (např. sardinky, ančovičky).

O zdravé, pevné a lesklé nehty se můžete starat také tím, že budete jíst doplňky stravy, ať už jejich kombinaci nebo jednotlivě.

Kolagen (bílkovina) – má příznivý účinek na nehty, které jsou náchylné k štěpení a lámavosti.

Zinek – příznivě působí na špatné a lámavé nehty.


Zdroje

  1. Wang, Bin (2016). "Keratin: Structure, mechanical properties, occurrence in biological organisms, and efforts at bioinspiration" (PDF). Progress in Materials Science. 76: 229–318.
  2. Cartmill, Matt; Lemelin, Pierre; Schmitt, Daniel (2007). "Primate Gaits and Primate Origins". In Ravosa, Matthew J.; Dagosto, Marian (eds.). Primate Origins: Adaptations and Evolution. pp. 403–35.
  3. Yaemsiri, S.; Hou, N.; Slining, M. M.; He, K. (2010). "Growth rate of human fingernails and toenails in healthy American young adults". Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. 24 (4): 420–423.
  4. Hunter, J. A. A., Savin, J., & Dahl, M. V. (2002). Clinical dermatology. Malden, Mass: Blackwell Science. p. 173.
  5. Glenday, Craig (2013). Guinness World Records 2014. The Jim Pattison Group. pp.
  6. Vreeman, R. C; Carroll, A. E (2007). "Medical myths". BMJ. 335 (7633): 1288–9.
  7. www.bodieko.si/kaj-nohti-povedo-o-vasem-zdravju
Používáme soubory cookies, abychom přizpůsobily web vašim potřebám.
Soubory cookies nenaruší vaše soukromí. Více ...