Přeskočit na hlavní stránku
0

ShotCa

ShotCa

Proč ShotCa obsahuje kombinaci vápníku a vitamínů D a K? Protože několik studií ukázalo, že tato kombinace má za následek zvýšení hustoty kostí.

ShotCa je nový tekutý výživový doplněk, určený především pro zdraví a hustotu kostí a pro normální fungování imunitního systému. Obsahuje vápník a vitamíny D a K.

Prevence nebo léčba?

Bohužel si nevšimnete rychlých účinků užíváním doplňku stravy ShotCa, jak jste zvyklí u užívání Kolagen shotu. ShotCa však může být účinným doplňkem, který významně přispívá k zabudování vápníku do kosti, k odpovídající minerální hustotě kostí a k lepší odolnosti organismu.

Důležitá prevence osteoporózy

Osteoporóza je jednou z nejčastějších chorob starších osob. Název onemocnění doslovně znamená „porézní kost“, kosti křehnou a mohou se zlomit i při mírném pádu nebo námaze.

Chorobě lze do značné míry zabránit zdravým životním stylem. Hustotu minerálů získává lidská kostra v mládí a nejrychleji během puberty. V přítomnosti vitaminu D se vápenaté soli hromadí v kostech. Kosti se stávají stále pevnějšími a maximální hustoty dosáhnou do poloviny třetího desetiletí života. Pak je hodnota hustoty kostí po určitou dobu stabilní, následovaná obdobím ztráty hustoty kostí, ke kterému dochází u obou pohlaví s věkem. U postmenopauzálních žen začíná zrychlený pokles minerální hustoty kostí v důsledku změněné funkce žláz, které vylučují méně pohlavních hormonů. Pokud hustota kostí klesne pod určitou hranici, mluvíme o osteoporóze.

kalcij

Rizikové faktory pro rozvoj osteoporózy jsou:

 • štíhlá stavba těla,
 • časná menopauza (do 45 let),
 • nekonzumace mléka a mléčných výrobků,
 • fyzická nečinnost,
 • osteoporóza v rodině (genetický faktor),
 • nedostatek vitaminu D,
 • kouření, nadměrná konzumace alkoholu,
 • léčba antiepileptiky, heparinem, antacidy,
 • dlouhodobá léčba (3 měsíce nebo déle) glukokortikoidy,
 • nízké hladiny testosteronu u mužů.

Vitamín D

Vitamín D působí v těle jako hormon a je syntetizován UV zářením. V potravinových doplňcích se používají dvě formy, jmenovitě D₂ (ergokalciferol) a D₃ (cholekaciferol), přičemž druhá se převádí na fyziologicky aktivní formu kalcitriolu. Vitamín D se nachází v houbách, oleji z pšeničných klíčků, žloutku, játrech a rybím oleji. Kalcitriol hraje důležitou roli při řízení metabolismu vápníku v tenkém střevě, kostech a ledvinách zvýšením absorpce vápníku.
Vitamín D hraje klíčovou roli ve schopnosti těla absorbovat vápník.

Příliš nízký příjem vitamínu D může vést k postmenopauzální osteoporóze a ke snížení hustoty kostí.

Úloha vitamínu D.

 • přispívá k fungování imunitního systému
 • přispívá k normální hladině vápníku v krvi
 • přispívá k udržení zdravých kostí a zubů
 • přispívá k funkci svalů
 • přispívá k normální absorpci vápníku a fosforu
 • hraje roli v dělení buněk.

vitamin D

Vitamín K₂

Vitamín K se účastní biosyntézy koagulačních faktorů a mineralizace kostí. V přírodě se vyskytuje ve dvou formách, a to K₁ (zelená listová zelenina) a K₂, které produkují střevní bakterie (to jsou bakterie v našem zažívacím traktu).

Příliš nízký příjem vitamínu K je velmi vzácný a vyskytuje se většinou u jedinců, kteří mají potíže s reabsorpcí vitamínů nebo mají problémy s játry. Příliš malý příjem vitamínu K může vést ke zvýšené křehkosti kostí. Vitamín K jako samostatný doplněk stravy se však nedoporučuje jako alternativa k lékům na osteoporózu.

Vápník

V lidském těle je 1000–1300 g vápníku a z toho je 99% zabudováno do kostí. Adekvátní příjem vápníku je nezbytný pro správný růst a vývoj kostry v mládí.

Hustota kostí se zvyšuje usazováním vápenatých solí v kosti, a to se může stát pouze tehdy, když je do těla zavedeno dostatečné množství tohoto minerálu. Když má tělo nedostatek vápníku, tělo si ho „vypůjčí“ od kostí a nahradí ho jinými procesy, kde hraje zásadní roli. Vápník také ovlivňuje srážení krve a svalové kontrakce.

Užívání vápníku zlepšuje hustotu kostí a zmírňuje pokles hustoty kostí po menopauze (v kombinaci s vitamínem D). Také zmírňuje předměstnostní a menstruační bolesti.

Kombinace vápníku a vitamínů D a K.

Klíčem k začlenění vápníku do kostí je kombinace živin, které konzumujeme. Ve studii, kde ženy v menopauze užívaly doplněk stravy s vitamínem K, D a vápníkem, byla po dvou letech pozorována zvýšená hustota kostí a zvýšená mineralizace kostí. Kombinace všech tří živin má také optimální účinek na snížení menstruačních křečí a zlepšení pohody.

Publikace byla vytvořena ve spolupráci s Cosmedoc.si.

Sdílet:

Používáme soubory cookies, abychom přizpůsobily web vašim potřebám.
Soubory cookies nenaruší vaše soukromí. Více ...